Teambox

Teambox

Last modified by Jakub Jirůtka on 2013-04-10, 17:42

Teambox je moderní webová aplikace určená pro podporu spolupráce a komunikace (tzv. groupware) v malých až středně velkých týmech, zvláště vhodná pro agilní styl práce.

Nabízí jednoduché a přívětivé uživatelské rozhraní inspirované sociálními sítěmi. Poskytuje podporu pro konverzaci mezi členy, rychlé sdílení nápadů, informací a souborů, plánování a přidělování úkolů, měření stráveného času a sledování změn. Umožňuje propojení s Google Drive1 pro snadné sdílení dokumentů.

Do diskuzí na Teamboxu lze přispívat i přes e-mail, takže konzervativnější uživatelé nemusí nutně měnit své návyky.

Jak ho začít používat?

Teambox běží na adrese https://teambox.fit.cvut.cz/ a má do něj přístup kdokoli z akademické obce FIT. Autentizace se provádí proti LDAP serveru FIT, takže se přihlásíte svým loginem a fakultním heslem (ne tím do KOSu).

Po prvním přihlášení budete přidáni do tzv. „organizace“ 2 jménem „Free land“, zde si můžete vytvořit libovolné projekty (pozn.: projekty ostatních nevidíte). Další účastníky pozvete jednoduše zadáním jejich školního loginu (nebo e-mailu pro externisty). Ovšem jste-li například vedoucí katedry, institutu, výzkumné skupiny… či vyučující nějakého předmětu, ve kterém chcete Teambox nabídnout studentům, nebo jen máte v plánu spravovat více souvisejících projektů, čtěte dále…

Projekty lze seskupovat do tzv. „organizací“, kde každá může mít své administrátory a účastníky. Uvnitř „organizace“ lze tedy přidělovat práva, kdo může nahlížet do všech projektů či jen vytvářet nové projekty. Výchozí organizaci „Free land“ doporučuji používat jen pro vyzkoušení nebo studentům pro jejich nezávislé projekty. Všem ostatním doporučuji zažádat o vytvoření „organizace“3. Stačí mi napsat na e-mail.

Připravil jsem pro vás také ukázkový projekt pro seznámení s Teamboxem, který vás provede prvními kroky od založení projektu až po představení jednotlivých modulů. Jakmile se přihlásíte, přidejte se do projektu Teambox, poté přejděte na první konverzaci a vaše prohlídka může začít!

Co je dobré vědět?

 • Máme integrovanou podporu pro LDAP, ale zároveň je zachovaná i možnost zapojení lidí mimo FIT, kteří nemají záznam v LDAP. Chcete-li do projektu pozvat studenta či zaměstnance FIT, uveďte ve zvacím formuláři pouze jeho login! V případě externistů uveďte e-mailovou adresu, poté dotyčnému přijde pozvánka k zaregistrování, které už jde mimo LDAP.
 • Nechcete-li o všem dostávat notifikaci e-mailem, změňte si nastavení ve vašem účtu pod záložkou Notifications.
 • Veškeré texty lze formátovat pomocí jednoduché wiki syntaxe Markdown. Nápovědu naleznete pod tlačítkem se symbolem „AA“, které naleznete poblíž textové pole.
 • V konverzacích, úkolech a statusech 4 lze zmínit (mention) uživatele, kteří mají být notifikováni. Používá se to stejně jako na Twitteru, napíšete zavináč následovaný loginem (aplikace vám našeptává). Navíc tu existuje speciální zmínka @all, která zahrnuje všechny uživatele v projektu.
 • Doporučuji si nastavit profilovou fotku, aby vás ostatní snadno poznali. Používáte-li Gravatar, načte se vám profilovka automaticky.

Na co je vhodný, na co naopak není?

Teambox nenahrazuje specializované nástroje pro správu softwarových projektů, jakým je např. Redmine či jeho klon ChiliProject.

 • Redmine/ChiliProject je primárně zaměřený na vývojáře a softwarové projekty, komunikaci s uživateli – bug tracking, správu dokumentace, správa kódu…
 • Teambox je vhodný pro obecné projekty a tvůrčí komunikaci uvnitř týmu – plánování, rozdělování úkolů, výměnu zkušeností, diskuzi nad problémy, brainstorming…

Každý nástroj je zaměřený na jiný styl práce a v některých případech se mohou doplňovat. Není problém pro jeden projekt využít oba nástroje, nicméně je pak nutné se jasně domluvit, který na co používat, aby nedošlo ke tříštění informací.

Potřebujete-li specializovaný nástroj pro správu softwarového projektu, můžete využít výborný GitLab nebo Redmine či ChiliProject, který provozuje ICT oddělení na https://ict.fit.cvut.cz/. Redmine používám i pro projekt KOSapi.

Vždyť nám stačí e-mail, k čemu Teambox?

Teambox podporuje e-mailovou komunikaci. Rozesílá upozornění a přijímá odpovědi, které vkládá do příslušné konverzace. Uživatel si tedy může vybrat, jak s týmem bude komunikovat. Při zakládání konverzací přináší výhody v podobě snadné správy příjemců a oddělení jednotlivých témat. Diskuze je (na rozdíl od e-mailu) vždy kontinuální, celistvá a je možné z ní přímo vytvořit úkol.

Teambox pomáhá tomu, aby se na nikoho nezapomnělo a aby nikdo nebyl naopak spamován diskuzí, která se ho netýká. A nejen to!

Informace pro vývojáře

Za aplikací Teambox stojí stejnojmenná společnost se sídlem v Kalifornii, jejíž zakladatelem je Pablo Villalba. Vývoj započal v roce 2007 a tvůrci uvádí, že ho používá již 50 000 společností, neziskových organizací i škol po celém světě. Aplikace je nabízena jako placené, hostované řešení, tak i zdarma na vlastní instalaci (pouze v případě verze 3).

Teambox ve verzi 3 je open-source software uvolněný pod licencí GPLv3, postavený na frameworku Ruby on Rails. Kód je dostupný na GitHubu, je velmi přehledně napsaný, takže ho lze snadno upravovat podle svých potřeb. Poskytuje také API, přes které ho lze propojit s dalšími systémy.

Aktuální verze 4 bohužel není open-source a ačkoli společnost přislíbila, že ho později uveřejní, tak se tomu stálo nestalo.

Na GitHubu jsme vytvořil vlastní odnož (fork), ve kterém ho upravujeme pro potřeby FIT. Zatím jsme přidali podporu pro LDAP, roli supervizora, volbu pro výchozí organizace, interně veřejné projekty, opravili několik chyb atd. Najdete ho pod cvut/teambox. Máte-li chuť, přidejte se k vývoji, je to zábava.

Podělte se o svůj názor!

Po přihlášení budete automaticky přidáni do projektu „Teambox“, ve kterém můžete napsat svoje postřehy a podněty na vylepšení. Zároveň vás tam budeme občas informovat o novinkách. Chyby prosím hlaste do issue-trackingu v našem forku na GitHubu. Anebo je můžete sami opravit a poslat pull request. Berte ovšem v potaz, že já nejsem tvůrce Teamboxu, pouze zajišťuji jeho provoz a upravuji ho pro potřeby FIT.

Teambox 3 je open-source, postavený na Ruby on Rails.

 1. ^ Víte, že každý máte školní Google Apps účet? Přihlásíte se např. přes adresu https://docs.fit.cvut.cz/.
 2. ^ Organizace se to jmenuje z toho důvodu, že v hostované verzi Teamboxu je toto určené opravdu pro organizace. V našem pojetí se však jedná o nižší organizační celky na fakultě.
 3. ^ Upravil jsem Teambox tak, že „organizace“ může vytvářet pouze uživatel se speciální rolí „supervizor“. Tím je momentálně pouze účet @admin (Teambox Administrator).
 4. ^ Status je v Teamboxu jen nepojmenovaná konverzace. Aktuálně je nastavený tak, že statusy bez komentářů se v záložce konverzací nezobrazují. Zvažte, kdy použít status a kdy raději založit klasickou konverzaci.
Tags: aplikace
Created by Jakub Jirůtka on 2013-04-06, 12:49

My Recent Modifications


This wiki is licensed under a Creative Commons BY-SA 3.0 license
XWiki Enterprise 5.4.1 - Documentation